Hayallerinizi Çaldırmayın

Babası çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışa koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisi idi. Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintiye uğramıştı.

Orta ikinci sınıftayken büyüdüğü zaman ne olmak istediği konusunda bir komposizyon yazmasını istedi hocası. Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir komposizyon yazdı. Hayallerini en ince ayrıntılarıyla anlattı. Hatta hayalindeki 200 dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi. Krokiye, 200 dönümlük arazinin üzerine oturacak 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi.

Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev, tam kalbinin sesiydi. İki gün sonra ödevi geri aldı. Kağıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir “0” ve “Dersten sonra beni gör” uyarısı vardı.

– Neden “0” aldım? diye merakla sordu hocasına, çocuk.

– Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal dedi hocası. Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayranlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkansız dedi ve ekledi: Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm.

Çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü. Babasına danıştı.

– Oğlum dedi babası, bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim!

Çocuk biraz düşündükten sonra ödevini hiç bir değişiklik yapmadan geri götürdü hocasına.

– Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin dedi… Bende hayallerimi…

O orta ikinci sınıf öğrencisi, bugün 200 dönümlük arazi üzerindeki 1000 metrekarelik evinde oturuyor. Yıllar önce yazdığı ödev şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı.

Hikayenin en can alıcı yanı şu: Aynı öğretmen, geçen yaz 30 öğrencisini bu çiftliğe kamp yapmaya getirdi. Çiftlikten ayrılırken eski öğrencisine:

– Bak dedi, sana şimdi söyleyebilirim. O yıllarda öğrencilerimden pek çok hayal çaldım. Allah’tan ki, sen hayallerinden vazgeçmeyecek kadar inatçıydın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir